PVC Homejen Zemin Kaplamaları

PVC Homojen kaplama, sıcak temaslı ve ayak sesi emiciliği yönünden tercih edilen, elastik ve aşınmaya dayanıklı bir kaplama malzemesidir. Konut, büro, hastane, dersane vb. yerlerde güvenle kullanılabilir.

Esası bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokumasından yapılan bir döşeme kaplamasıdır. Bağlayıcı keten yağından elde edilen bir reçineden oluşan bu kaplamalarda, dolgu maddesi çok ince mantar olup, renk maddeleri katılarak istenen renkte bir hamur elde edilir. Bu hamur jüt, kanaviçe üzerine dökülerek serilir ve polimerize olması sağlanır. Homojen daha kalın olması gereken durumlarda dolgusu bol bir altlık üzerine aşınma (görünen) tabakası getirilerek üretim yapılır.

PVC HOMOJEN iki türü mevcuttur:

PVC Homojen döşeme nasıl yapılır Jüt doku üzerinde mermer taklidi boyanmış kaplamalardır. Kalınlık 2-8 mm arasında değişir. Nitelikli bir kaplama malzemesidir. Desenler birbirine geçişlidir. Bakteri tutmadıklarından sağlık binaları için özellikle elverişlidirler.

PVC HOMOJEN  döşeme nedir Ham maddeler diğer kaplamayla aynıdır fakat imalatı farklıdır. Kaplamalar sadece 2 mm kalınlığındadır ve nitrolak boya ile baskı desenleri vardır.

Homojen sıhhi, hafif, temiz bir döşeme kaplamasıdır. Mantarlı homojen ses ve gürültü yalıtımı bakımından daha iyi netice verirler. Homojenler  genellikle, 2 m genişlik 25- 30 m uzunluğunda rulolar halinde üretilir.

Homojen kuru ve pürüzsüz bir zemin (örneğin; çimento şap, alçı şap, ksilolit döşeme) üzerine yayılarak uygulanır. Temiz ve kuru şap üzerine durulaks ve benzeri yapıştırıcı sürülür ve homojen kaplama üzerinde dalga bırakmayacak şekilde yayılır ve bastırılarak uygulanır. Homojen kaplamaların üzerine başka işlem yapılmadan kullanılabilir. Ayrıca düz ve renkli homojen üzerine balmumu ve desenli homojen üzerine vernik ile cila yapılır. Homojen, ahşap döşemeler veya ahşap kaplı zeminlere de uygulanabilir.

HOMOJEN ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Homojen döşeme özellikleri Oldukça esnektir.

Homojen duvar kaplama Yağa ve sigara yanıklarına dayanıklıdır.

Homojen kaplama Farkı renk seçenekleri vardır.

Homojen kaplama detayı Çevreye zarar vermez.

Homojen kaplama fiyatı Ekonomiktir.

Homojen kaplama fiyatları Gürültüyü absorbe eder.

PVC HOMOJEN ZEMİN KAPLAMA NASIL YAPILIR

Homojen kaplama istanbul Ruloların/karoların döşeme işlemi öncesinde monte edilecekleri yerdeki iklim şartlarına uygun hale gelmeleri için minimum 18°C'lik oda sıcaklığında dik olarak en az 24 saat bekletilmesi gerekir. Uygulama esnasında, bu sıcaklık korunmalıdır.

Homojen kaplama nasıl uygulanır Uygulama yapılacak döşemenin sıcaklığı en az 18°C olmalıdır.

Homojen kaplama nedir Uygulama yapılacak mekanın bağıl nem oranı %50 - %60 arasında olmalıdır.

Homojen  kaplama özellikleri Linolyum karolar düz ve küçük istifler (en fazla 5 kutu) halinde paketlerinin içerisinde depolanmalıdır.

Homojen kaplama uygulama Yerden ısıtmalı zeminlerde uygulama yapılacaksa, döşeme yapılmadan önce ısıtma sisteminin çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Isıtma sistemi uygulama başlangıcından 48 saat önce kapatılmalı ve uygulama tamamlandıktan sonra en az 48 saat kapalı kalmalıdır.

Homojen kaplama uygulaması Zemin Hazırlığı : Alt zemin düz, dengeli, temiz, işaretsiz (renklendiricinin dağılmasına bağlı olarak renk solmasına neden olabilecek herhangi bir türde keçeli kalem, tükenmez kalem işareti, boya, vb. olmamalı), sağlam, kuru, sert, pürüzsüz (emicilik düzeyi kontrol edilmelidir) olmalı ve neme maruz kalmamalıdır. Alt zeminin hazırlanması/kuruluğu ve döşeme prosedürleri, kullanılan ülkedeki yürürlükteki ilgili standarda uygun olarak yapılmalıdır. Bir tesviye şapı seçmeden önce, zemin kaplaması döşendikten sonra ne tür bir trafiğe maruz kalacağını kontrol edilmelidir. Standart bir tesviye şapı, özellikle ağır, dar tekerlekli araç trafiği olmak üzere, yoğun trafiğe maruz kalacak alanlar için uygun olmayabilir. Tesviye şapının uyumluluğunu kontrol edip ve tesviye şapı üreticisinin talimatlarına uyulmalıdır.

PVC Homojen kaplı yükseltilmiş döşeme PVC Homojenlerin Hazırlanması : Rulo homojenler montajdan minimum 24 saat önce istenilen uzunlukta kesilmelidir. Kesilen plakalar zemine yayılarak ya da dik konumda oda iklime uygun hale gelmesi için bekletilmelidir. Kesim aşamasında kapı aralığı, ek yerleri, ışığın yönü vb. ayrıntılara dikkat edilmelidir. Karoların döşenmesine başlamadan önce, odanın şekli ve döşenecek tasarım dikkate alınarak döşeme türünü belirlenmelidir. Karolar dama tahtası deseninde döşenmelidir.

PVC Homojen yer döşeme Homojen Yapıştırılması : Tüm alt zemine homojen  için akrilik bir yapıştırıcı kullanılmalıdır. Yapıştırmadan önce, kenar kesici ile homojenin bir kenarı kesilir. Bağlantı yeri işaretleme kalemi ile ikinci kenarı kesilir ve yapıştırdıktan sonra üst üste gelecek şekilde monte edilir. Ağır bir merdane ile baskı uygulanarak yapıştırma işlemi tamamlanır.

PVC Homojen yer döşemeleri Duvara Dönüş Sistemi : Dönüş yapılacak alan düz, temiz, işaretsiz, sağlam, kuru, sert, pürüzsüz olmalı ve neme maruz kalmamalıdır.

PVC Homojen yer döşemesi Kendinden Dönüş : Montaj : Önce yastık profilleri monte edilir, yüzeyin geri kalan kısmı yastık profilinin üzerine yerleştirilir ve kombi bağlantı yeri işaretleme kalemini kullanın (yapıştırdıktan sonra). Yere ve duvara iyice bastırılır. Yapıştırma : Dönüşlü uygulamanın yapılacağı tüm alt zemine, duvara ve yastık profiline kontakt yapıştırıcı sürülür.

PVC Homojen  yer döşemesi fiyatları Kaynak : Montajdan en az 24 saat sonra, kaynak çubuğu kullanarak tüm zemindeki ek yerlerine oluklar açılır ve kaynak işlemi yapılır.

PVC Homojen  yer döşemesi nedir Süpürgelik Sistemi : En sık kullanılan sistemdir. Sipariş üzerine özel olarak hazırlanmış süpürgelikler kullanılır.

PVC Homojen  yer kaplamaları Uygulama Sonrası Önemler : Homojenlerin  döşenmesinden sonra zemin üzerinde 48 ila 72 saat süresince yürünmemeli, mobilyalar konulmamalı ve taşınmamalıdır. Uygulama yapılan yüzey ilk aşamada kesinlikle yoğun trafiğe maruz bırakılmamalıdır. Yoğun trafiğe maruz kalması yapıştırıcının zemin döşemesinin altından çıkmasına neden olur. Döşeme sonrası diğer tadilat, inşaat vb. çalışmalar devam edecekse, homojen kaplamanın zarar görmemesi için sunta veya kontraplakla koruma altına alınmalıdır.

PVC HOMOJEN ZEMİN TEMİZLİK VE BAKIM

Vakumlama, ıslak ve kuru paspaslama yapılabilir. Üreticinin tavsiye ettiği cilalar kullanılabilir. Temizlik esnasında aşırı su kullanımından kaçınılmalıdır.