Kauçuk Uygulamaları

Kauçuk Zemin Sistemleri

Kauçuk döşeme kaplamaları, kauçuk hamurunun kükürtle volkanize edilerek, içine dolgu maddesi ve pigmentler katılarak elde edilir. Kauçuğa renk ve yumuşaklık vermesi için çeşitli dolgu maddeleri karıştırılır, malzemedeki kauçuk miktarının %35’den az olmamalıdır. Bu tür kaplamalar genelde ikiye ayrılır: Birinci tür; homojen bir tabakadan oluşan kaplamalardır. İkinci tür ise; aşınma ve taşıyıcı gibi birkaç tabakadan oluşan türdür. Bu tür kaplamalar hafif ve orta sirkülasyona uygundur. Yüksek aşınma dayanımı ve estetik bir görünüm gereken yerlerde de kullanılabilir. Estetik olmasının yanı sıra yürüme güvenliği için de uygun, mikrop üretmeyen, kimyasal maddelere ve suya dayanıklı bir kaplamadır. Elektrik direnci yüksektir. 2.5 mm kalınlıkta bir kauçuk, ayak sesi üretmez. Örneğin kaplama 10 dB düzeyinde bir yalıtım saklar. Mala perdahlı temiz ve kuru çimento şap üzerine özel yapıştırıcısıyla yapıştırılarak uygulanır. Yapıştırma işlemi 15 °C sıcaklıktan daha düşük sıcaklıklarda yapılmamalıdır. Bu malzemenin yüzeyi düz olarak da üretilebildiği gibi yuvarlak ve kare desenli kabartma alarak da üretilmektedir. Kauçuk, güzel görünüşlü, elastik, dayanıklı, kolay temizlenebilen ve üzerinde yürürken gürültü üretmeyen, 3-6 mm kalınlığında karo veya eni 1-1.5 m genişliğinde rulo şeklinde üretilen bir döşeme kaplamasıdır. Sentetik kauçuk çeşitli lif ve mineraller ile istenilen renklerde pigmentler karışımından oluşur.

KAUÇUK ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Dökme kauçuk zemin kaplama fiyatları Gürültüyü absorbe eder.

Epdm rulo kauçuk zemin kaplama Esnektir.

Kauçuk dış zemin kaplama fiyatları Kimyasal maddelere, suya ve neme dayanıklıdır.

Kauçuk granül zemin kaplama Sigara yanıklarına oldukça dirençlidir.

EPDM KAUÇUK ZEMİN KAPLAMALARI

EPDM kauçuk, zemin kaplaması olarak, kapalı ve açık tenis kortlarında, basketbol ve voleybol sahalarında, çocuk oyun alanlarında, atletizm pistlerinde, koşu ve yürüyüş yollarında, bisiklet yollarında, teras ve balkonlarda, okul bahçelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

EPDM zemin kaplamalarının avantajları;

Kauçuk park zemin kaplama fiyatları Esnektir, darbelere karşı dayanıklıdır.

Kauçuk zemin kaplama anadolu yakası Ultraviyole dayanımı yüksektir.

Kauçuk zemin kaplama birim fiyatı Isı farklılıklarından deforme olmaz.

Kauçuk zemin kaplama epdm Hijyeniktir, kolay temizlenebilir.

Kauçuk zemin kaplama fiyat listesi Isı ve ses izolasyonu sağlar.

Kauçuk zemin kaplama fiyatı Kaymazlık özelliği nedeniyle güvenlidir.

EPDM kauçuklar ısı, ışık ve oksidasyona karşı mükemmel dayanıklılık göstermektedir. Yüksek dolgu ve yağ alabilme özelliğinden dolayı düşük maliyette karışımlar oluşturmaktadırlar. Ayrıca elektrik izolasyon özellikleri de bulunmaktadır. Sulu ve konsantre asit ile alkalilere dayanıklılık göstermektedir. Düşük yoğunluklu olduğundan hafif malzemeler üretmek ve kolay şekil vermek mümkündür.

Ticari olarak ilk kez 1963 yılında üretilen EPM ve EPDM kauçuklar genel olarak etilen ile propilenin kopolimerizasyonuyla üretilmektedir. Bu sentetik kauçuklartı reaksiyonunda çift bağ yoktur yani tamamen doymuş yapıdadır. Bu yapısından dolayı ozon ve oksijene karşı mükemmel dayanıklılık göstermektedir. Genellikle hareketliliği düşük ve kendisini toplama müddeti uzundur. Etilen ve propilenin birleşimiyle oluşan EPM kauçukların başka polimerlerle karıştırılma imkan yoktur ve peroksit ile radyasyon dışında vulkanize edilememektedirler. EPM'i oluşturan etilen ve propilen ile dien (etilden norbornen) monomerinin reaksiyona girmesi sonucu EPDM kauçuklar üretilmektedir. EPDM kauçuklar ise başka polimerler ile karıştırılma ve peroksit dışında, kükürt ve kükürt verici sistemlerle de vulkanize olabilme özelliklerine sahiptir. EPM ve EPDM kauçuklar ozona dayanımından dolayı genellikle kapı, cam ve sünger fitil imalatında da kullanılmaktadır.

KAÇUK ZEMİN KAPLAMA TEMİZLİK VE BAKIM

Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama ve yıkama yapılabilir. Yüzeye alkalinli temizleyiciler uygulandığında 5 dakikadan fazla yüzeyde bırakılmamalıdır. Bu durum yüzeyin zarar görmesine neden olur.

PVC Zemin Yapıştırıcıları & Nem, Ses ve Isı Yalıtımı Ürünleri

Dış Mekan SBR + EPDM Tartan Dış Zemin Kaplaması

Yerine döküm veya rulo sistem olarak iki ana baslık altında toplayabileceğimiz EPDM yüzeyli sentetik zeminler, çok amaçlı sahalarda, uzun ömürlü oluşu, esnek oluşu, kısmi tamirat imkânının oluşu gibi özellikleri ile çok tercih edilen ürünler arasında yer alır. Su geçirimli – geçirimsiz seçenekler mevcuttur. EPDM yüzeyli sentetik zeminler asfalt ve beton yapılar üzerine rahatlıkla uygulanabilir. Doğru uygulandığında uzun yıllar kullanılabilir. Atletizm pistlerinde, yürüyüş yollarında, çok amaçlı spor salonlarında, çocuk parklarında yoğun şekilde kullanılmaktadır.

İç Mekan Poliüretan Zemin Kaplaması

Poliüretan kaplama her türlü beton ve çelik yüzeylerde uygulanan, kolay temizlenebilen, sararmaz, aşınma direnci yüksek, etkili koruyucu bir kaplamadır. Kimyasal ve mekanik dayanım kritik olmadığı alanlarda ekonomik çözüm sağlar. Spor salonlarında ve endüstriyel zeminlerde kullanılan tek bir parça, derzsiz ve bileşimsiz uygulanabilen kaplama  çeşididir. İsteğe göre Mat, Parlak ve renkli yüzeyler oluşturulabilir. Tozlu ortamlar için tozun birikmeyeceği ve kolay temizlenebileceği bir kaplamadır. Dışta ve içte uygulanan bu kaplama türü güneş ısınlarına karsı ve çatlama veya kuruyarak aşınma gibi deformasyonlara dayanıklıdır.         

Kullanım Alanları ve Özellikleri

 • Estetik, hijyenik, kaymaz, çabuk temizlenebilen niteliği taşıdığından spor (squash salonları, basketbol, hentbol, vb.) alanları.
 • Ambarlar, garajlar, gıda ve ilaç fabrikaları ve tüm sanayi tesisleri
 • Renk çeşitliliğiyle görsel etki istenen yerler ile yüzme havuzları çevresi
 • Toz tutmayan yüzeyler oluşturan bu kaplama türü aynı zamanda ses kesmeye de yarar
 • Zeminde kullanılacak renk farkları ile tozun birikebileceği yerler kontrol edilebilir
 • Dekoratif ve dayanıklıdır, bakıma gereksinimi azdır, spor, endüstriyel, vb. alanlarda kullanılabilir.

Avantajları

 • Püskürtme ya da hazır halde yere serilme ile kaplanabilir.
 • Aşınmaya karsı yüksek dayanım, esnek ve kaymaz yüzeyler.
 • Ultraviyole ısınlara karsı dayanıklıdır çatlamaz, matlaşmaz.
 • 90 C ve – 30 C sıcaklığa kadar dayanabilir.
 • Kaplandıktan sonra yerinden oynamaz.
 • Yapıların içinde ve dışında kullanılabilir.
 • Toz tutmayan bir kaplamadır.